Skontaktuj się z nami!
W aptece mówimy w języku polskim!

Blog

Jak kupić niedostępne leki?

Lista leków niedostępnych w Polsce stale się wydłuża. Co zrobić w sytuacji, gdy potrzebny nam lek nie jest dostępny w naszym kraju lub nagle ciężko dostać go w lokalnych aptekach? Medykamentu należy szukać za granicą. Jednak robienie tego na własną rękę może okazać się kłopotliwe. W tym artykule przybliżymy najważniejsze informacje o sprowadzaniu leków z zza granicy. Trzeba mieć jednak świadomość, że w różnych państwach na terenie Unii Europejskiej mogą obowiązywać inne przepisy dotyczące wydawania leków na receptę.

Kupowanie leków za granicą

Kluczową kwestią jest prawidłowo wystawiona recepta. Nie we wszystkich krajach będzie możliwość zrealizowania recepty elektronicznej, dlatego należy poprosić lekarza o wystawienie jej w formie papierowej. Oszczędzi nam to kłopotów. Co powinno znaleźć się w treści recepty. Przede wszystkim dane pacjenta – imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL. Następnie imię, nazwisko, kwalifikacje lekarza oraz jego dane kontaktowe. Jeżeli chodzi o sam lek – międzynarodowa nazwa leku, postać i sposób dawkowania. Międzynarodowa nazwa leku jest o tyle ważna, że między krajami mogą występować różnice w nazwach handlowych.

Przepisy dotyczące wydawania leków na receptę

Tak, jak już zostało wcześniej wspomniane – w każdym państwie obowiązują nieco inne regulacje odnośnie do realizowania recept i przed wyjazdem należy się z nimi dokładnie zapoznać, aby uniknąć komplikacji. Sprawdźmy okres ważności recepty w danym kraju – może się on wahać od kilku miesięcy do nawet paru dni, warto więc tak zaplanować wyjazd, by mieć komfortowy zapas czasu. Choć może to zabrzmieć banalnie, upewnijmy się, że potrzebny nam lek jest dopuszczony do sprzedaży w kraju, do którego się wybieramy. Okazuje się, że nie jest to oczywiste.

Czy można zdobyć niedostępne leki w prostszy sposób?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że ta procedura jest dosyć skomplikowana. Postanowiliśmy więc wyjść temu naprzeciw. Nasza apteka działa w Pasewalku od wielu lat. Oferujemy szeroki wybór niemieckich medykamentów. W razie potrzeby możemy również sprowadzić konkretny lek z apteki internacjonalnej. Realizujemy zwykłe polskie recepty, a nasi doświadczeni farmaceuci mówią po polsku. Dzięki temu procedura uzyskania niezbędnych lekarstw jest znacznie łatwiejsza. W przypadku leków bez recepty i suplementów nie ma konieczności osobistego stawiania się w aptece. Zapotrzebowanie na leki można zgłosić drogą elektroniczną, a gotowe zamówienie prześlemy kurierem.

Jak to dokładnie działa?

Na naszej stronie internetowej znajduje się specjalny formularz, przez który można sprawdzić dostępność danego leku i go zamówić. Formularz należy wypełnić swoimi danymi, a następnie załączyć do niego skan polskiej recepty. Zamówienie opłaca się za pomocą darmowego przelewu międzynarodowego. Po odbiór lekarstw można zgłosić się osobiście w aptece lub punkcie odbioru przy granicy. W przypadku zakupu leków bez recepty i suplementów diety istnieje możliwość ich wysyłki za pośrednictwem firmy kurierskiej lub paczkomatu na terenie całej Polski.

W razie pytań – zapraszamy do kontaktu.